Biyografisi

 
Gerçek Adı JEAN-CLAUDE FRANCOİS CAMİLLA VAN VARENBERG olan Belçika asıllı ünlü aktör 18/10/1960 yılında Brüksel’de BERCHEM-SAİNTE-AGATHE Fransız hastanesinde sabah saat 06:10’da doğdu.


Babası ve Annesi
Flaman asıllı bir anne ile,geçimini çiçekçilik ile sağlayan Fransız asıllı bir babanın oğlu olarak dünyaya gelir.Birde 25/05/1959 yılında doğan Veronique VAN VARENBERG adında bir ablası bulunan ünlü yıldız Terazi burcuna mensuptur.Doğduğu Hastane
Bebeklik yıllarında anne ve babası çalıştığı için onlara hasret kalan ünlü aktör bakıcısıyla günlerini geçirir. Okul çağına geldiğinde ise zayıf,çelimsiz ve oldukça tipsiz olan yıldızın aktörlük hayalleri bu yıllarda başlar. Aradan bir – iki yıl geçer. Ünlü oyuncu okulun düzenlediği bir gezi için hazırlıklara başlar. Arkadaşlarıyla uyum içinde geçinen sanatçı bu gezide çevrede bulunan boş bir havuzun içine düşer ve sağ anlından yaralanır ve burası şişer.( Eğer dikkatli bakarsanız bu şişlik daha hala mevcut )Okul Çağları

Aradan fazla zaman geçmeden Jean-Claude okuldan sıkılmaya ve derslerin ayrımına başlar. Onun için okulda sadece Resim ve Beden Eğitimi dersleri vardı,gerisinin hepsi onu sıkıyordu. Bu durum babasının gözünden kaçmaz ve baba oğluna yardım elini uzatmak ister. Baba oğlunun çelimsiz ve zayıf halinden kurtulup gelişmesi için 1972 yılında oğlunu Karate’ye yazdırır. Hocası Claude GOETZ’in çalışmaları çok serttir. Bir süre çalışmalara katılan aktör dayanamayacağını anlar ve yorgun bir halde 13 yaşında iken bir süre çalışmalara ara vermek ister. Bu dönem içerisinde boş kalmak istemeyen yıldız babasının çiçekçi dükkanında hafta sonları çalışır. Dükkanlarının devamlı müşterisi olan bir bayandan dans dersleri alır. Aynı zamanda bale ve jimnastik çalışmalarında da bulunur. Kendisini biraz toparladıktan sonra tekrar karate çalışmalarına devam eder.


Çiçekci Dükkanı

Fakat onun istediği ne karate nede dans dersleriydi. Onun tek bir amacı vardı oda Ünlü bir aktör olmaktı. Aradan birkaç yıl geçmişti. Zor geçen karate ,bale ve jimnastik derslerine bir yenisi daha eklenmişti : Vücut Geliştirme.. Van Damme ‘ın vücudunun bu günkü görünümü bu yıllarda yaptığı çalışmaların bedelidir. Kahramanımız  jimnastiği tam anlamıyla öğrenmişti ve jimnastik olmakla birlikte Karate ve Vücut geliştirmeyi de başarmıştı. Aradan kısa bir süre sonra kendisine bir Jimnastik salonu açmıştı. Artık para kazanıyordu. 

   
Jimnastik Salonu

Aynı zamanda çok iyi bir Karateci ve Body-Bulding çalışmaları sayesinde de iyi bir vücuda sahip olmuştu. Yıllar geçtikçe içindeki aktörlük duygusu da gelişmişti. Açtığı salondan kazandığı paraları biriktirerek kendisine bir CITROEN 2CV marka araba almıştı. Artık aktörün gençlik yıllarıydı ve arabasıyla gezmelere gidiyordu. Gecenin ilerleyen bir saatinde arabasını sürüyordu. Bir otobüs üzerine öyle bir geldiki yaya kaldırımına çıkmak zorunda kaldı. Van Damme çıldırmıştı; okadar ki otobüsü izleyip ona yetişmişti. Otobüsün kapısından içeri girdi ve adamla tartışmaya başlamışlardı. Van Damme adamın kafasına tekmesini çoktan atmıştı ve adamı yere düşürmüştü. Polis doğal olarak işin içine karışmıştı. Otobüsteki yolculardan biri Van Damme’ın plakasını almıştı ve otobüs şoförü şikayetçi olmuştu. Bu olaydan dolayı Van Damme’ın babası EUGENE VAN VARENBERG birçok tazminat parası ödemek zorunda kalmıştı.
1979 yılı Van Damme’ın hayatında unutamayacağı bir yıldır. Bu yılda Almanya’ya karşı takım halinde Avrupa Şampiyonluğunu kazanırlar. Aynı yıl Belçika’da yapılacak olan seçmelerde birinci gelen Belçika’yı Florida-Tampa’da Dünya Karate Şampiyonasında’da temsil edecektir. Yapılan seçmelerde Van Damme birinci geldi ve yıllardır hayalini kurduğu ülkeye Amerika’ya gitme şansını elde etti. Yapılan turnuvanın final maçında Patrick TEUGELS karşısında mücadele verdi. 

  
  
   Kaybettiği Maç

Birinci Rauntu kazanan ünlü aktör diğer 2 rauntları kaybetti ve dünya ikincisi oldu. Bir yıl sonra tekrar aynı rakiple ringe çıkan Van Damme Birinci rauntta rakibini Nakavt’la yenmeyi başardı. 1980’li yılların başlarında Van Damme’ın yaptığı bu doğa üstü uğraşlar bu yılların bir temeliydi. Bütün bu başarılı uğraşlara rağmen aktörlük amacından yılmadı.

  

  
Bir yıl sonra kazandığı maç

Yirmi yaşına gelince kendisi her Çarşamba trenle Paris’e gider, Perşembe sabahı sinema acentelerini dolaşır ve Perşembe akşamı trenle geri dönerdi. Bukadar azimli ve ısrarlı olmasına karşın
RUE BARBAR isimli bir Fransız filminde birkaç dakikalık rol aldı. Van Damme bunun yetersiz olduğunu biliyordu ve asıl gitmesi gereken yer onun için HOLLYWOOD’tu. Yine 1980’li yılların başlarında Maria Melly Abastiadas RODRİQUEZ adında güzel sempatik bir kadınla tanışır. Kısa bir süre sonra evlenirler.
Van Damme bu yıllarda Belçika ve çevresinde tanınmaya başlamıştı. Karısı Melly ve kendisi sayısız röportajlar veriyorlar ve fotoğrafları çekiliyordu. Karate isimli bir derginin 1982 Eylül sayısında Van Damme için 20 sayfalık bir yer ayrılmıştı. Bu sayfalara Van Damme vücut geliştirme teknikleri hakkında bilgi verdi. Tüm bu başarılı geçen günlerine rağmen aktörlük hayallerinden vazgeçmediği için arkadaşları onunla dalga geçip bu isteğinden caydırmaya çalışmışlardı. 
  
 Karate Dergisi 1982 Eylül Sayısındaki Resimleri
Fakat o yinede yılmadı. 2 yıl sonra karısı Melly onun hayallerle yaşadığını ve sürekli Paris’e gidip filmlerde küçük roller aramasından sıkılmıştı. Mutlu çift çok geçmeden boşanmışlardı ve Van Damme hayatındaki ilk darbesini almıştı. Aradan fazla bir zaman geçmeden ünlü aktör bütün mallarını satıp Los Angeles’a gitmeye karar vermişti. 1982 yılında geldiği Amerika’da cebinde bir hayli parası vardı. Amerika’ya ilk geldiği yıllar hakkında Van Damme “ ben bu ülkeye Arnold’un kasları ile geldiği gibi Karatem ile geldim” diyor. İleriki yıllarda zor günler onu bekliyordu. Aradan uzun bir zaman geçmeden kendisine Cynthia DERDERİAN adında yeni bir eş bulmuştu. Artık Van Damme ailesini özlediği gibi parası da yavaş yavaş bitiyordu. Bu arada kendisi boş durmuyor bir iş arıyordu. Maddi durumu kötüye giden ünlü aktör ikinci eşinden de boşanmıştı. 1982 yılı Van Damme’ın hayatındaki en yoksul günlerini geçirdiği yıldır. İyi bir İngilizcesi olmadığı için iş arıyor fakat çok zorluk çekiyordu. Yaşamını devam ettirebilmesi için parklarda zencilere Karate dersi vererek geçimini zar zor devam ettirebiliyordu. Gündüzleri barlarda korumalık ve taksi şoförlüğü yapıyor,geceleri ise pizza dağıtıyor, bütün bu işleri yaparkende film stüdyolarını dolaşmayı ihmal etmiyordu. Geceleri uyumak için ise araba hurdalığına atılmış eski arabaların içinde kalıyordu. 5-6 ay içerisinde bazı filmlerde dublorlük  görevi verilmişti ama onun amacı aktör olmaktı. Bu nedenden dolayı verilen diğer dublörlük görevlerini kabul etmemişti..
Yaşamını bir türlü düzene sokamayan yakışıklı aktör yaklaşık 3 senedir ailesini aramıyor, her geçen gün onları biraz daha özlüyordu. Ama o bütün bu zorluklara karşı yılmadı, sürekli kendisine güvendi ve her hafta kiliseye gidip ALLAH’a ona yardımcı olması için dua etti. Van Damme hayatının en büyük fırsatını yakalama şansını 1986 yılında elde etti. Bu yıl içinde Van Damme ilk film teklifini aldı. Savaş sanatları ile ilgili küçük bütçeli bir filmdi ve Van Damme bu filmde ikinci rolde oynayacaktı. Filmin adı GERİ ÇEKİLMEK YOK TESLİM OLMAK YOK’ tu. Film Los Angeles’da çevrilecek ve kendisine günde 250 dolar ödenecekti. Ancak çekimler sabahın 5’inden gece yarılarına kadar sürüyordu ve filmde dublör kullanılmıyordu. Rolleri bizzat Van Damme kendisi oynuyordu. Asıl adı JEAN-CLAUDE FRANCOİS CAMİLLA VAN VARENBERG olan ünlü aktör JEAN-CLAUDE VAN DAMME ismini de bu filmden almış ve Dünya sinemalarına ilk adımını atmış oldu.İnsanlar Van Damme’ı filmin baş oyuncusundan daha çok sevmişti .Yaşantısını Bu film sayesinde düzene sokan ünlü aktörün sıkıntılı günleri geride kalmıştı. 1986 yılının sonlarında Mexico’ya mayo fotoğraf çekimleri için davet edilmişti. Mexico’ya giden Van Damme burada Gladys PORTUGUES adında bir güzel bayanla tanışmıştı. Los Angele’a birlikte dönen iki model kısa bir süre sonra hayatlarını birleştirmişlerdi. Mutlu çiftin rutin bir hayatı vardı. Bir akşam Van Damme lokantada yemek yerken o zamanların en ünlü film yapımcılarından biri olan Manahem GOLAN’ la tanışma fırsatı bulmuştu. Ona geçmiş yıllara ait fotoğraflarını göstermişti. Golan kendisine kartını verir ve bürosuna uğramasını söyler. Bir ara elindeki kartvizitle Golan’la görüşmeye giden Van Damme, Golan’ın sekreteri tarafından içeriye alınmaz. Fakat içeriye giren Van Damme Golan’ın kapısının önünde beklemeye başlar. Tam 6 saat kapının önünde bekler ve Golan onu içeri alır. Van Damme ona fotoğraflarını tekrar gösterir. Daha sonra iki sandalye arasında ayaklarını açar ve muhteşem tekmeleriyle birlikte kusursuz vücudunu Golan’a gösterir. Bukadar ısrarcı davranmasına karşılık Golan Van Damme’ın önüne bir senaryo uzatır. Filmin Adı ise KAN SPORU’dur. Ajansıyla 10.000 dolarlık bir anlaşma imzalayan Van Damme bu filmle dünya çapında tanınan bir yıldız olmanın temelini atar. Bu filmin senaryosunu yazan Van Damme’ın canlandıracağı FRANK DUX’ tür. Frank bu hikayeyi 1981 de yazmıştı. Filmde anlatılan Kumitelere bizzat katılmış ve anılarını kaleme almıştı. Daha sonra bu anılar senaryo haline getirilmişti.
Van Damme filmin gerçeğe en yakın olanını istemiş ve çekimlerde bizzat Frank ile çalışmalarda bulunmuş. Kan Sporu 1987 yılında Hong Kong’da çevrilmiş ve Van Damme bu film için Özel bir çalışma proğramı izlememiş çünkü Van Damme hiçbir gün antrenman yapmayı bırakmamış. Senelerdir Karate ile uğraştığı için filmin çekimlerindeki dövüş sahnelerinde ne yapacağını bildiği için çekimler esnasında fazla zorlanmamış.
Van Damme’ın hayatı biranda düzene girmiş, karısı Gladys’ten birde KRİSTOPHER adını verdikleri erkek çocukları olmuştur.
Artık Ondan mutlusu yoktu. Kan Sporu’nun bütün çekimleri 6 hafta sürmüştür. Bu altı haftanın 3 haftası dövüş sahnelerinin çekimiyle geçmiştir. Sorun olan çekimler sabah 4 ile 8 arasında prova edilip ,akşam çekilmiş. Buda gerçekten çok zor olmuş. Filmdeki dövüş sahneleri farklı açılardan kameraya alınmış. Bunun için 4 kamera birden aynı sahneyi çekmiş. Bunun üzerine Rejisör bu sahnelerin çekimlerini Van Damme’â bırakmış ve Van Damme çekimlerle bizzat kendisi ilgilenmiş.Van Damme bu filmdeki rolünü beğenmemiş fakat ilk filmi olduğu için ne söylenirse hepsini yapmış. Sonunda film tamamlanmıştı ve ilk olarak Los Angeles’ ta gösterime girmişti. Film için Çok az denebilecek miktarda toplam 1.500.000 dolar harcanmıştı. Daha sonra bütün Dünya'da vizyona giren film inanılmaz ölçüde izlenme seviyesine ulaşmıştı. Sadece Amerika’da 20.000.000 dolar hasılat yapan film tüm dünyada 50.000.000 dolar hasılat getirmişti ve artık Van Damme’ı bütün dünya tanıyordu. Film şirketleri Van Damme’la sözleşme yapabilmek için sıraya girmişlerdi. Ayrıca Kan Sporu filminin video kasetleri de basılmıştı ve 150.000 adet satılmıştı.
1990 yılında Bianca adını verdiği ikinci çocuğu kız olarak dünyaya geldi. 1993 yılının sonlarına doğru üçüncü karısı Gladys’ten boşanan Van Damme dördüncü evliliğini Darcy La Pier adında bir bayanla gerçekleştirdi. 1996 yılında üçüncü kez baba olan Van Damme Oğluna Nicholas adını verdi.
Van Damme’ın dördüncü evliliği Darcy La Pier onun şimdiye kadar yaptığı en büyük hataydı. 1997 yılının Kasım ayında olaylı bir şekilde bitirdiği dördüncü evliliğinden sonra yaklaşık 2 sene kadar hayatına kimseyi almayan Van Damme 25 Haziran 1999 yılında tekrar üçüncü karısı Gladys PORTUGUES’e dönerek beş kez evlenmiş oldu.

  

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret124528